سریعترین ابر رایانه HPE

سریعترین ابررایانه لهستانی ساخته شده توسط شرکت Hewlett Packard Enterprise

شرکت Hewlett Packard امروز اعلام کرد که یک ابر رایانه جدید برای مرکز کامپیوتر آکادمیک Cyfronet دانشگاه AGH کراکوف ساخته است که آن را سریع‌ترین سیستم لهستان می‌کند. سیستم جدید که Helios نام دارد، نسل پنجم ابررایانه Cyfronet است و برای پیشبرد تحقیقات علمی مبتنی بر هوش مصنوعی و برنامه‌های تجاری نوآورانه استفاده خواهد شد.

سیستم Helios بر اساس ابررایانه HPE Cray EX است و دارای سه پارتیشن است: اولین پارتیشن که به تحقیقات علمی محاسباتی سنتی اختصاص دارد. دومین مورد هدف ساخته شده با پردازنده های گرافیکی NVIDIA برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی هوش مصنوعی و تحقیقات مبتنی بر هوش مصنوعی. و سوم برای پشتیبانی از بارهای کاری تعاملی که شامل پردازش کلان داده است. این ابرکامپیوتر حداکثر عملکرد تئوری 35 پتافلاپ را ارائه می دهد که بیش از چهار برابر سریعتر از سیستم پرچمدار قبلی Cyfronet است. هلیوس همچنین 1.8 اگزافلاپس اوج عملکرد هوش مصنوعی را ارائه می‌کند و محققان را قادر می‌سازد تا از قدرت هوش مصنوعی بهره ببرند و نوآوری‌های علمی را از طریق قابلیت‌های محاسباتی بی‌سابقه هدایت کنند.

با ارتقاء قابل توجه عملکرد و مهندسی ارائه شده توسط این ابررایانه، Cyfronet اکنون می تواند از تقاضاهای رو به رشد برای منابع محاسباتی برای پیشبرد مأموریت های علمی در شیمی، پزشکی، فناوری مواد، نجوم و حفاظت از محیط زیست پشتیبانی کند. این سیستم دسترسی به جوامع تحقیقاتی در سراسر سازمان های دولتی و خصوصی لهستان را فراهم می کند که شامل موسسات تحقیقاتی، شهرداری ها و بیمارستان ها می شود.

از آنجایی که هزینه های انرژی در حال افزایش است، Cyfronet به هلیوس نیاز داشت تا نسبت به سیستم های قبلی خود از نظر انرژی کارآمدتر باشد. ابرکامپیوتر HPE Cray EX این نیازها را با قابلیت خنک کنندگی مایع برآورده می کند. امروزه، HPE اکثر 10 ابرکامپیوتر برتر جهان را با استفاده از خنک کننده مستقیم مایع (DLC) ارائه می دهد، که در راه حل ابر محاسباتی برای هوش مصنوعی مولد برای خنک کردن کارآمد سیستم ها و در عین حال کاهش مصرف انرژی برای برنامه های کاربردی محاسباتی فشرده ارائه می شود.

Trish Damkroger، معاون ارشد و مدیر کل HPC & AI Infrastructure Solutions در HPE می‌گوید: «ابر رایانه‌ها به پلتفرمی برای هوش مصنوعی تبدیل شده‌اند تا به طور کارآمد از آموزش مدل در مقیاس پشتیبانی کنند. با سیستم جدید Helios، یک ابررایانه HPE Cray EX، مرکز کامپیوتر آکادمیک Cyfronet در حال افزایش قابل توجهی در قدرت پردازش موازی و قابلیت‌های هدفمند ساخته شده از پایان به انتها است تا به تحقیقات در مقیاس بزرگ برای کاربران خود کمک کند. ما برای حمایت از Cyfronet در مأموریت خود هیجان‌زده هستیم و مشتاقانه منتظر پیشرفت‌های آتی جامعه تحقیقاتی آن در طیف وسیعی از زمینه‌های علمی هستیم.»

پروفسور کازیمیرز ویاتر، مدیر ACC Cyfronet AGH گفت: “در 50 سال گذشته، Cyfronet به پیشرفت علم لهستان کمک کرده است، و قابلیت های محاسباتی خود را به چندین محقق و مؤسسه ارائه می دهد تا آنها بتوانند در مدت زمان کوتاه تری به نتایج پیچیده تر و دقیق تر دست یابند.” . برای ادامه این کار، ما نیاز به سرمایه گذاری و ساخت ابرکامپیوتر جدید با پیشرفته ترین معماری، قدرت محاسباتی بالا و قابلیت های هوش مصنوعی داشتیم. ابررایانه HPE Cray EX که در سریعترین خوشه های جهان استفاده می شود، انتخاب درستی بود.

Helios شامل سه پارتیشن است که برای انواع مختلف بارهای کاری هدف گذاری شده است و به جوامع علمی و مشتریان تجاری خدمت می کند:

HPE Cray Supercomputing EX با پارتیشن CPU، مجهز به 75264 هسته “Zen 4” از پردازنده های نسل چهارم AMD EPYC™ و 200 ترابایت حافظه DDR5. این پارتیشن برای بارهای کاری مدل‌سازی و شبیه‌سازی، مانند دینامیک سیالات محاسباتی مورد استفاده برای توربین‌های بادی و پروانه‌ها، آزمایش‌های شبیه‌سازی تصادف خودرو، و پزشکی، مانند شبیه‌سازی پرتو در پروتون درمانی مورد استفاده در درمان سرطان و غیره، هدف قرار می‌گیرد.
HPE Cray Supercomputing EX با پارتیشن GPU، مجهز به 440 NVIDIA GH200 Grace Hopper Superchips، برای شبیه سازی کامپیوتری فشرده تصویر در مهندسی مواد، فیزیک حالت جامد، کشف دارو، و آموزش هوش مصنوعی در مقیاس بزرگ، مانند هوش مصنوعی مولد، هدف قرار گرفته است.
HPE Cray Supercomputing XD665 با پارتیشن «INT» که برای کارهای تعاملی با داده‌های بزرگ، تنظیم مدل‌های هوش مصنوعی و برنامه‌های در حال اجرا که از هوش مصنوعی برای استنتاج استفاده می‌کنند، هدف‌گذاری شده است، مجهز به 24 پردازنده گرافیکی NVIDIA H100 Tensor Core و حافظه محلی پرسرعت NVMe است.
تمام اجزای این ابرکامپیوتر با HPE Slingshot به هم مرتبط هستند که 200 گیگابیت در ثانیه (Gbps) شبکه هدفمند و با کارایی بالا را برای پاسخگویی به تقاضاها برای سرعت بالاتر و کنترل ازدحام برای بارهای کاری فشرده فراهم می کند. بر اساس فناوری HPE Cray، این اتصال قابل تنظیم عملکرد کل سیستم را با فعال کردن شبکه‌سازی با سرعت بسیار بالا افزایش می‌دهد. Helios همچنین دارای 17.5 پتابایت فضای ذخیره سازی فایل سیستم فایل Luster است که بر روی سیستم ذخیره سازی HPE Cray ClusterStor E1000 ساخته شده است.

درباره شرکت هیولت پاکارد

Hewlett Packard Enterprise (NYSE: HPE) شرکت جهانی لبه به ابر است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با باز کردن ارزش از همه داده‌هایشان در همه جا، به نتایج سرعت بخشند. HPE که بر اساس دهه‌ها تجسم مجدد آینده و نوآوری برای پیشرفت شیوه زندگی و کار مردم ساخته شده است، راه‌حل‌های فناوری منحصربه‌فرد، باز و هوشمند را به عنوان یک سرویس ارائه می‌کند. HPE با ارائه خدمات ابری، محاسبات، محاسبات با کارایی بالا و هوش مصنوعی، لبه هوشمند، نرم‌افزار و فضای ذخیره‌سازی، تجربه‌ای ثابت را در تمامی ابرها و لبه‌ها ارائه می‌کند و به مشتریان کمک می‌کند تا مدل‌های تجاری جدید توسعه دهند، در راه‌های جدید مشارکت کنند و عملکرد عملیاتی را افزایش دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.hpe.com مراجعه کنید