Nvidia می خواهد Arm را به CPU دیتا سنتر کلاس جهانی تبدیل کند

در صورت تصویب رکورد 40 میلیارد دلار خرید Arm ، جنسن هوانگ تمام نیاز خود را برای ساخت یک امپراتوری مرکز داده جدید خواهد داشت. اگر نهادهای نظارتی در هر دو طرف اقیانوس اطلس به وی اجازه دهند 40 میلیارد دلار از خرید Arm Holdings که روز یکشنبه اعلام شد ، را انجام دهد، جنسن هوانگ ، بنیانگذار و مدیر عامل Nvidia ، سه مولفه اساسی را که برای ساخت امپراتوری مرکز داده خود لازم دارد ، خواهد داشت.

Nvidia در حال حاضر منبع اصلی شتاب دهنده های مورد استفاده در ابر رایانه ها برای یادگیری ماشین و بارهای محاسباتی سنتی با کارایی بالا است.

سال گذشته Mellanox ، تامین کننده پیشرو در فن آوری شبکه برای محاسبات با عملکرد بالا ، را به لرزه در آورد.

Nvidia با در دست داشتن Arm ، یکی از مهمترین چالش های اینتل در بازار پردازنده های مرکز داده نیز خواهد بود و از نظر راه حل های زیرساخت های رایانه ای ، کمترین توانایی طراحی آن وجود دارد.

از نظر Arm ، که پردازنده ها را طراحی می کند و مجوز مالکیت معنوی خود را به دیگران می دهد، مراکز داده امروزه تجارت نسبتاً کوچکی هستند. تراشه های این شرکت اکثر تلفن های هوشمند و تبلت های جهان را تأمین می کند و در این قسمت  بیشترین درآمد  را به خود اختصاص می دهد.

هوانگ گفت: “من فوق العاده هیجان زده هستم که انرژی زیادی را برای تبدیل Arm به CPU مرکز داده کلاس جهانی صرف کنم.”

صنعت با اعلام انعقاد این معامله با تردید زیادی نسبت به مدت زمانی که Nvidia آماده بود برای اطمینان از ادامه خدمات Arm به مشتریان خود بدون نفوذ Nvidia که به ضرر رقبا است، روبرو شد.

برخی اظهار داشتند که این معامله فروشندگان بیشتری را به سمت RISC-V سوق می دهد ، معماری تراشه منبع باز که در سالهای اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده و در بازار دیتا سنتر شتاب زیادی گرفته است.

مدیران Nvidia اعلام کردند که آنها به مدل تجاری فعلی Arm متعهد هستند ، که این شرکت به عنوان یک شرکت تابعه مستقل عمل می کند و دفتر مرکزی آن در کمبریج انگلیس باقی می ماند.

آنچه باعث می شود هوانگ خصوصاً به توانایی Nvidia در تقویت حضور Arm در بازار مرکز داده اطمینان پیدا کند ، توانایی های گسترده شرکت وی در زمینه سخت افزار و نرم افزار است.

وی گفت: یک پلت فرم مرکز داده “کاملاً موفق” با پردازنده شروع می شود، اما همچنین به “نرم افزار سیستم ، همه موتورها و کتابخانه ها و چارچوب های کاربردی مختلف نیاز دارد …

ما در این که بتوانیم یک پردازنده مرکزی را بگیریم و آن را از یک انتها به یک پلتفرم محاسباتی تبدیل کنیم، بسیار منحصر به فرد هستیم: سیستم ، نرم افزار ، همه الگوریتم ها و همه چارچوب ها. “

در تماس روز یکشنبه ، هوانگ برنده های برجسته اخیر Arm در مرکز داده را اعلام کرد: پردازنده های Graviton مبتنی بر Arm AWS و نسل دوم و ابر رایانه Fujitsu’s Fugaku در کوبه ژاپن ، که در ماه ژوئن به اولین سیستم مجهز به پردازنده مرکزی Arm تبدیل شد که در لیست Top500 سریعترین ابر رایانه های جهان به رتبه اول رسید.

اما این معامله تنها در مورد این نیست که Nvidia Arm را به عنوان بخشی از سبد محصولات خود در آورد و آن را با سخت افزار خود ادغام کند. هوانگ استفاده از زیرساخت مجوز مالکیت معنوی Arm را به عنوان کانال فروش Nvidia IP متصور است.

این بدان معناست که ما در نهایت می توانیم معماری و طراحی GPU Nvidia یا فناوری شبکه Mellanox را در اختیار سایر فروشندگان قرار دهیم تا با پرداخت حق امتیاز Nvidia از قطعات فروخته شده، محصولات خود را با آن مجوز و تولید کنند.

Nvidia همچنین ممکن است سخت افزارهای با برند Nvidia را بر اساس Arm ، یا مجوزهای معماری ترکیبی از Arm و Nvidia IP را به فروش رساند. هوانگ گفت: “هر یک از این گزینه ها موجود است.”

رئیس اجرایی انتظار دارد که گسترش هوش مصنوعی باعث تقاضای گسترده برای زیرساخت های رایانه در همه جا شود این موضوع شامل دستگاه های اینترنت اشیا است (که Arm همچنین یک بازیگر غالب است) که به مراکز داده edge و مراکز داده cloud متصل می شوند.

وی گفت: “ساختن همه این راه حل ها برای یك شركت غیرممكن است.” “اما این امکان وجود دارد که ما با معماری هایی روبرو شویم که هر شرکتی در جهان می تواند از ساخت راه حل های شگفت انگیز توسط آن بهره مند شود.”