ارائه عملکرد 40 و 50 درصدی بهتر ARMبا تراشه جدید سرور

هلدینگ Arm جزئیات طرح دو پردازنده سرور جدید خود ، Neoverse N2 و Neoverse V1 و همچنین یک شبکه با سرعت بالا به روز شده برای اتصال پردازنده‌های خود را فاش کرده است. این دو طرح در سپتامبر گذشته معرفی شد. Neoverse V1 برای سرورهای با مقیاس بالا، به ویژه محاسبات با کارایی بالا (HPC) طراحی شده است. این برنامه از افزونه بردار مقیاس‌پذیر (SVE) پشتیبانی می‌کند و بیش از 50 درصد افزایش عملکرد نسبت به  N1برای بارهای یادگیری ماشین HPC دارد.

این برنامه همچنین از bfloat16 پشتیبانی می‌کند، افزونه‌ای که تقریباً به مجموعه دستورالعمل‌های استاندارد برای یادگیری هوش مصنوعی و ماشین‌آلات، همراه با PCI Express Gen5، حافظه DDR5 و حافظه HBM تبدیل شده است. این طرح در 7nm و در نهایت 5nm ساخته خواهد شد.

Dermot O’Driscoll، معاون رئیس راه حل‌های محصول در Arm’s Infrastructure Line of Business گفت: ما با V1، بالاترین عملکرد و گسترده‌ترین واحدهای اجرا را مورد هدف قرار داده‌ایم تا بالاترین میزان بار کاری را که مشتریان زیرساخت به دنبال استقرار آن هستند اجرا کنیم. پلتفرم Neoverse N2 از معماری جدید Armv9 استفاده می‌کند که این شرکت اخیراً اعلام کرده و ادعا می‌کند می‌تواند 40 درصد عملکرد تک رشته‌ای بیشتری را برای انواع کار در مقایسه با N1 ارائه دهد، با این حال همان قدرت و کارایی N1 را نیز دارد.

Arm می‌گوید که در حال حاضر چندین مشتری برای N2 و V1 در صف انتظار هستند:

Marvell اعلام کرد خانواده راه حل‌های شبکه OCTEON خود را بر اساس Neoverse N2 را تا پایان سال 2021 آغاز می‌کند، و عملکرد 3 برابر را نسبت به راه حل‌‌های OCTEON نسل قبلی ارائه می‌دهد.

وزارت الکترونیک و فناوری اطلاعات هند (MeitY) اعلام کرده است که به SiPearl و ETRI در صدور مجوز Neoverse V1 برای پروژه ملی فوق‌العاده HPC خود خواهد پیوست.

Oracle قصد دارد پردازنده‌های آمپر آلترا را برای Oracle Cloud Infrastructure به کار گیرد.

AWS Graviton2 همچنان رشد مداوم و گسترش EC2 خود را گسترش می‌دهد.

Alibaba Cloud به تازگی نمونه‌های Alibaba Cloud ECS Arm را با استفاده از Neoverse N1 آزمایش کرده است.

Tencent نیز در حال انجام سرمایه‌گذاری در سخت افزار و همچنین در زمینه فعال سازی نرم افزار است که به آنها امکان می‌دهد از فناوری Neoverse برای اپ‌های ابری استفاده کنند.

سومین خبر اتصال مش Arm Neoverse CMN-700 برای پلتفرم های Neoverse V1 و N2 است. CMN-700 تکاملی از  CMN-600است که در دیتاسنتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و ویژگی‌های قابل توجهی در ظرفیت آن وجود دارد. پشتیبانی کل هسته آن 4 برابر از 128 هسته در CMN-600 به 512 در 700 افزایش یافته است، حافظه پنهان سطح سیستم در هر 4 برابر از 128 مگابایت به 512 مگابایت افزایش یافته است، تعداد پورت دستگاه حافظه از 16 به 40 رسیده است و اتصالات CXL اضافه شده است. CXL، یا پروتکل Compute Express Link، به عنوان جایگزینی برای PCIe محبوبیت بیشتری دارد زیرا با PCIe کار می‌کند اما همچنین به عنوان شبکه‌ای متحد بین هسته‌های پردازنده و حافظه‌ها عمل می‌کند. PCIe برای انتقال نقطه به نقطه خوب است اما طراحی مش نیست. Arm انتظار دارد محصولات مبتنی بر N2 و V1 تا پایان سال وارد بازار شود.