9 مرحله بهینه سازی شبکه برای VoIP

Voice over IP (VoIP) محبوب ترین سرویس تلفنی تجارت خصوصاً برای مشاغل کوچک تا متوسط ​​(SMB) است.

به طور کلی ارزان تر است ، و به دلیل نرم افزار  بسیار انعطاف پذیرتر آن نه تنها  قادر به مکالمات صوتی است بلکه سایر کانال های ارتباطی را نیز  مانند مانند گفتگوی تیمی ، تماس کنفرانسی ، کنفرانس ویدیویی ، و حتی نمابر الکترونیکی. فراهم می کند. اما اگرچه نصب آن نسبتاً آسان است ، اگر بار مکالمه در زندگی واقعی را به شبکه داده اضافه کنید ، همه چیز ممکن است مشکل شود.

موفقیت آمیز بودن این نوع پروژه ها به معنای آگاهی از چندین چالش کلیدی در شبکه است که می تواند تفاوت بین مکالمه های واضح و قطع ناگهانی یا تجارب تماس نامفهوم را نشان دهد. در برخی موارد ، تغییر به VoIP ممکن است نیاز به تغییر ساختار فیزیکی دفتر ، روش متفاوت استفاده از شبکه بی سیم یا خرید کابل های اترنت بسیار بیشتری داشته باشد.

برای کمک به شما در پیش بینی و آماده سازی برای این مشکلات شبکه ، ما با کورتیس پترسون ، معاون ارشد رئیس Cloud Operations در ارائه دهنده سیستم تلفن مبتنی بر ابر و برنده PCMag ، RingCentral صحبت کردیم.

ما در مورد برخی از موانع پیترسون هنگام کمک به شرکت ها برای انتقال محصولات RingCentral بحث کردیم. به خاطر داشته باشید: برخی از اصطلاحات که در این مقاله می خوانید ممکن است گیج کننده به نظر برسد ، به همین دلیل بیشتر ارائه دهندگان VoIP خدمات نصب  را به سازمان های کوچکتر ارائه می دهند.

اگر متخصص شبکه  را داشته باشید ، پس می توانید بیشتر این مسائل را مدیریت کنید

سامانه سبز رایان | samaneh sabz | بهینه سازی VoIP

کابل های خود را بررسی کنید

اما اکنون که می خواهید به VoIP کوچ کنید، نه تنها به کابل های اترنت کافی برای اتصال دستگاه های خود به اینترنت نیاز دارید  بلکه به کابل های اترنت مناسب نیز نیاز خواهید داشت. پیترسون توصیه می کند که کابل های Cat 6 را در صورت داشتن بودجه خریداری کنید این کابل ها به طور معمول می توانند از 10 گیگابیت اترنت (10GbE) با سرعت 250 مگاهرتز و تا 328 فوت پشتیبانی کنند.

شما می توانید 1000 فوت با هزینه ای از 90 تا 170 دلار خریداری کنید. فقط به یاد داشته باشید که اگر شما علاقه مند به اجرای چنین شبکه سریع اترنت هستید ، احتمالاً مجبورید زیرساخت های شبکه خود را نیز ارتقا دهید. اکثر دستگاه های شبکه SMB به جای 10 ، یک گیگابایت واحد پیش فرض دارند.

. علاوه بر این ، اغلب برخی از قابلیت های اطمینان و تعدیل وجود دارد که با چنین شبکه ای سریع همراه است ، بنابراین اگر هم کابل ها و هم زیرساخت های شبکه خود را به روز می کنید ، پرداخت سایر گزینه ها برای اترنت برای 10 گیگابیت در ثانیه (Gbps) ترافیک ، به خصوص فیبر ، هزینه دارد. اگر بودجه بیشتری دارید ، قطعاً اترنت گزینه مناسبی است.

اگر توانایی خرید Cat 6 را ندارید ، پترسون به شما توصیه می کند از کابل های Cat 5e استفاده کنید ، که همچنان می تواند از محبوب ترین بارهای 1GbE پشتیبانی کند. پترسون مشتریان خود را از استفاده از کابل های قدیمی Cat 3 منصرف می کند ،زیرا  نه تنها درمدیریت  بار اضافی بلکه در مدیریت قابلیت اطمینان همراه با VoIP مشکلی دارند که می تواند “کابوس عیب یابی” را برای کاربران Cat 3 ایجاد کند.

برنامه ریزی قدرت power مورد نیاز VoIP

بیشتر فروشندگان به شما می گویند ساده ترین راه برای اطمینان از برق رسانی به تلفن های VoIP این است که این کار را از طریق Power over Ethernet (PoE) انجام دهید. PoE به راحتی اجازه می دهد تا دستگاه هایی که به منابع AC متصل نیستند از نزدیکترین دستگاه متصل به اترنت تغذیه کنند. شاید عجیب به نظر می رسد ، اما اگر به اطراف نگاه کنید ، احتمالاً همین حالا نمونه هایی از PoE را در اطراف خود خواهید دید. . شرکت ها از PoE برای دوربین های نظارتی ، نقاط دسترسی نصب شده روی سقف و حتی چراغ های LED استفاده می کنند.

ترفند با PoE دو برابر است. اول ، شما به دستگاه هایی نیاز دارید که از آن پشتیبانی کنند. . به طور معمول ، هر چیزی که چه نیرو می کشد و چه نیرو می دهد برای پشتیبانی خاص از PoE نیاز دارد. این یک استاندارد مستقل است ، بنابراین شما نباید نگران تطبیق سخت افزار از فروشندگان مختلف باشید ، اما همانطور که در مورد اکثر سخت افزارهای شبکه وجود دارد ، احتمالاً بهتر است با همان سازنده ثابت بمانید.

دوم ، گرچه ترافیک نیست ، برق همچنان از طریق کابل های شبکه شما جریان دارد و این روی عملکرد کلی تأثیر می گذارد. این به معنی آزمایش و سپس تهیه یک برنامه مدیریتی کارآمد برای کارکنان IT شماست. خوشبختانه ، PoE یک راه حل بسیار محبوب برای ارائه دهندگان VoIP هنگام تحویل تلفن های رومیزی است ، بنابراین اگر نیاز به کمک دارید ، ارائه دهنده انتخابی شما باید تجربه زیادی در بخش خدمات مشتری داشته باشد. اگر سوئیچ اترنت شما اجازه PoE را نمی دهد ، پس می توانید یک انژکتور PoE سفارش دهید ، این منبع تغذیه اضافی است که می تواند در کنار سوئیچ های غیر PoE استفاده شود.

گزینه VLAN را بررسی کنید

چیزهای زیادی وجود دارد که در فضای محدود شبکه شما رقابت می کنند. هر صفحه وب که کارمندان شما باز می کنند ، هر پرس و جو از پایگاه داده ، هر رکورد جدید مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ، همه از این ها در شبکه شما کار می کنند. و برای نرم افزار ، این مسئله مهمی نیست ، زیرا این شبکه دارای ویژگی هایی است که در صورت از دست رفتن یک بسته یا کمی دیر رسیدن به مقصد ، داده ها “خود را بهبود می بخشند”. با این حال ، موضوع صدا از آنجا که یک برنامه کاربردی در reall time است ، فرق دارد.

. شما نمی خواهید مشکل قطع صدا را داشته باشید ، چندین روش وجود دارد که مدیران شبکه و ارائه دهندگان VoIP می توانند شبکه شما را پیکربندی کنند تا از آنها جلوگیری کنند. . یکی از محبوب ترین آنها شبکه های محلی مجازی (VLAN) است.

ساختن یکی از اینها همان اصل ساخت یک رایانه شخصی مجازی “درون” رایانه فیزیکی شماست ، اساساً بخشی از کابل کشی شبکه شما (یا “فضای لوله”) اکنون به عنوان شبکه ای برای خود مدیریت می شود و ترافیک خود را اجرا می کند. این برای VoIP سودمند است ، زیرا اگر این تنها ترافیکی است که از VLAN شما عبور می کند ، احتمال کاهش ترافیک یا مشکلات دیگر بسیار کمتر است. VLAN به شما امکان می دهد ترافیک شبکه صوتی را مجدداً در فضای محافظت شده خود توزیع کنید تا اطمینان حاصل شود که وقتی کسی شروع به بارگیری یک فایل بزرگ می کند تماس صوتی و تصویری از بین نمی رود

البته ، دو موضوع وجود دارد: الف) چه مقدار از کابل خود را باید به این VLAN تقسیم کنید ، و (ب) از دست دادن آن پهنای باند کلی چگونه بر سایر برنامه های شما تأثیر می گذارد؟اینها سوالات مهمی هستند و شما فقط می توانید با برخی آزمایش های واقعی به آنها پاسخ دهید ، بنابراین مطمئن شوید که این بخشی از روند گسترده شما برای هرگونه اجرای VoIP است.

صدا مهم است ، اما اگر محافظت از آن به معنای خراب کردن هر چیز دیگری است که به طور منظم انجام می شود ، هیچ لطفی ندارد.

در مورد از دست دادن پهنای باند ، مقاوم ترین برنامه های شما کدامند ، و چگونه می توانید زیرساخت شبکه خود را برای پشتیبانی از بقیه نمونه کارهای نرم افزار خود پیکربندی کنید؟

ترافیک بی سیم را با دستیابی به Access Point کنترل کنید

VoIP موبایل در حال تبدیل شدن به یک راه حل محبوب در بسیاری از تنظیمات کسب و کار است ، بخشی به این دلیل که باعث ایجاد انعطاف پذیری به برخی از کارهای خاص می شود و تا حدی به دلیل کاهش هزینه های انتقال داده از طریق دستگاه های تلفن همراه کمک می کند. این کار اساساً با انتقال خودکار ارتباطات صوتی به شبکه Wi-Fi شما هر زمان که دستگاه های تلفن همراه متعلق به شرکت شما شبکه داخلی را مشاهده می کنند ، انجام می شود. اما بسیاری از مشکلات مدیران شبکه هنگام افزودن ترافیک صوتی به شبکه خود، بروز پیدا می کند.

پیترسون گفت: “شبکه های Wi-Fi سنتی معمولاً یک سیستم کوچک مدیریت شده هستند که برای لپ تاپ ها و تبلت ها طراحی شده اند و نه برای صدا و تصویر.” به دلیل این اختلاف ، مهم است که شبکه خود را تجزیه و تحلیل کنید تا مشخص شود که اتصال بی سیم شما چه تعداد تماس همزمان را کنترل می کند. پیترسون Wi-Fi مدیریت شده را پیشنهاد می کند که برای دستیابی به فشار بیش از حد یک شبکه از دستیابی نقطه دسترسی (AP) پشتیبانی می کند. این قابلیت به مدیران شبکه کمک می کند تا هنگامی که یک دستگاه تلفن همراه از محدوده یک نقطه دسترسی خارج و به محدوده نقطه دیگر حرکت می کند ، از انتقال روان ترافیک مطمئن باشند.

وی همچنین سیستمی را پیشنهاد می دهد که برای اندازه های کوچکتر بسته و همچنین یک کنترل کننده داخلی یا ابری تنظیم شده است که در صورت لزوم می تواند به صورت دستی نقاط را کنترل کند.

سامانه سبز رایان | samaneh sabz | بهینه سازی VoIP

عملکرد فایروال خود را گسترش دهید

پیترسون پیشنهاد می کند حداکثر توان تولیدی هر فروشنده بدبینانه نگاه کنید. این به عنوان یک معیار برای میزان رسانه ای که می توانید از طریق فایروال هدایت کنید کافی نیست. اگر شخصی در سازمان خود ندارید که بتواند به شما کمک کند تفاوت بین ترافیک رسانه و اطلاعات را تعیین کنید ، با یک متخصص تماس بگیرید ، شرکت هایی مانند RingCentral یا Intermedia معمولاً این کار را انجام میدهند. اگر اهل فناوری اطلاعات هستید ، بدانید که پیترسون توصیه می کند از فایروال های تعریف شده توسط نرم افزار ، که به منظور فیلتر کردن ترافیک داخلی داده ها و بسته ها به جای فقط ترافیک داده ها ، استفاده می شود ، استفاده کنید.

روتر خود را ارزیابی کنید

مشخص کنید آیا روتر شما از قابلیت های اختصاص داده شده برای ایجاد شکل گیری ترافیک و مدیریت مبتنی بر سیاست برخوردار است یا خیر. این امر می تواند برای مدیران فناوری اطلاعاتی که از قبل تحت فشار قرار گرفته اند به شدت پیچیده و وقت گیر شود زیرا به شما اجازه می دهد داده های صوتی و تصویری را از طریق چندین روش در شبکه خود اولویت بندی کنید.

“آنچه ما به دنبال آن هستیم این است که اساساً فرض می کنیم از هر 5 نفر یک نفر مکالمه صوتی 1 مگابیت در ثانیه دارد و از هر 7 نفر یک نفر در کنفرانس [ویدیویی] با سرعت 100 مگابیت در ثانیه حضور خواهد داشت ،” او گفت.

تعداد کاربران صوتی شرکت شما را که هر لحظه مکالمه صوتی و تماس تصویری دارند چند برابر کنید و سپس آن تعداد را حداقل پنج برابر کنید. این تعداد مگابیت بر ثانیه است که روتر شما می تواند بدون هیچ مشکلی مدیریت کند. در صورت انتخاب اتصال VoIP تلفن همراه ، در شبکه بی سیم شما نیز همین مشکلات رخ خواهد داد.

خوشبختانه همه اینها با یک پروسه حل می شود: آزمایش کردن.

آزمایش مناسب شبکه به سادگی انجام یک نوع ترافیک شبیه سازی مناسب از طریق پیکربندی شبکه فعلی شما و سپس تغییر تنظیمات  تا زمانی است که VoIP و ترافیک برنامه به صورت صلح آمیز وجود داشته باشند.

به طور طبیعی ، مدیران فناوری اطلاعات و به احتمال زیاد برخی از مهندسان خدمات حرفه ای از ارائه دهنده VoIP شما این کار را انجام می دهند ،، اما از طرف دیگر ، احتمالاً مجبور نخواهید بود که هزینه بیشتری برای ابزارهای شبکه هزینه کنید زیرا آزمایش به طور کلی بخشی از مجموعه ابزارهای نظارت بر شبکه موجود است.

در سمت بیسیم ، ممکن است بخواهید با استفاده از ابزارهای اختصاص داده شده برای مدیریت ترافیک بی سیم ، مانند J2 Global Ekahau Pro ، به تقویت قابلیت مدیریت شبکه خود بپردازید.

گزینه های اولویت بندی تست

همانطور که در بالا ذکر شد ، پس از شروع ترافیک صوتی از طریق شبکه داده خود ، به سرعت خواهید فهمید که این ترافیک خیلی سریع و مهم می شود. شما می خواهید ترافیک صوتی خود را روی ترافیک برنامه های خود نگه دارید چونکه زیرا برنامه ها می توانند در برابر شرایط خشن شبکه مانند تأخیر ، لرزش و سایر مشکلات ترافیک شبکه مقاومت بیشتری نسبت به صدا داشته باشند.

ما اشاره کردیم که یکی از بهترین راه ها برای محافظت از هر جریان ترافیکی استفاده منطقی از شبکه های محلی مجازی (VLAN) است اما اما تا زمانی که روتر و سایر زیرساخت های شبکه شما پشتیبانی کند ، گزینه های دیگری نیز در اختیار شما قرار دارد. یکی از محبوب ترین ها کیفیت خدمات (QoS) است. این یک فناوری مبتنی بر استانداردهای صنعت است ، اما بسته به این که شبکه شما از روتر و سوئیچ سخت افزاری استفاده می کند ، می تواند به طور متفاوتی اجرا شود.

بنابراین اگر مدیر IT شما فکر می کند QoS گزینه بهتری نسبت به VLAN است ، ابتدا دلیل آن را پیدا کنید و سپس مطمئن شوید که با کارمندان IT و ارائه دهنده VoIP خود به گفتگو بنشینید. در طول آن مکالمه یک آزمایش کوتاه اما کامل از این ویژگی ها را در زیرساخت شبکه موجود خود انجام دهید و قبل از استفاده از VoIP در تولید ، در صورت لزوم آن را تعویض یا به روز کنید. کسب و کار شما از شما ممنون خواهد شد.

تصمیم بگیرید که آیا VPN برای تماس های VoIP شما مناسب است یا خیر

VoIP یک استاندارد قدیمی است و مانند بسیاری از فناوری های بالغ ، امنیت دقیقاً در هنگام ابداع آن از اهمیت بالایی برخوردار نبود. یکی از اصلی ترین موضوعات امنیتی VoIP مکانیسم اصلی حمل و نقل آن است ، پروتکل Session Initiated (SIP).  با وجود اینکه چند روش برای ایمن سازی SIP وجود دارد ، یکی از بهترین راه ها رمزگذاری ساده جریان با اجرای آن از طریق یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) است.

گرچه این کار برای یک تماس نسبتاً آسان است ، اما وقتی در یک محیط کاری در مورد بسیاری از تماس های تلفنی صحبت می کنید ، پیچیده می شود. مدتی را صرف ارزیابی راه حل های VPN از فروشندگانی کنید که شرایط ایمن سازی ترافیک VoIP را درک می کنند ، و این راه حل ها را آزمایش کنید تا مطمئن شوید امنیت خود را به قیمت کیفیت تماس افزایش نمی دهید.