5 سوال قبل از استقرار Wi-Fi 6

اصطلاح Wi-Fi به گروهی از پروتکل‌های شبکه بی‌سیم گفته می‌شود که براساس استاندارد شبکه IEEE 802.11 ساخته شده‌اند. Wi-Fi 6 نسبت به نسل‌های قبلی پیشرفت‌های قابل توجهی دارد، اگرچه ممکن است تفاوت‌ها برای کاربران عادی بلافاصله مشهود نباشد.

Wi-Fi 6 نام استاندارد نسل بعدی وای فای است. این استاندارد علاوه بر سرعت بیشتر، عملکرد بهتری نیز در محدوده‌ی خود خواهد داشت.

وای فای 6 ویژگی‌های جدید بسیار ارزشمندی از جمله سرعت و تراکم بالاتر را ارائه می‌دهد، اما با نمونه‌های Wi-Fi   قبلی متفاوت است، بنابراین مطمئن شوید شبکه و سازمان شما برای آن آماده هستند.

استاندارد Wi-Fi 6 پیشرفت‌های قابل توجهی را در Wi-Fi به وجود آورده است که آن را به گزینه‌ای فریبنده تبدیل می‌کند.  این موارد شامل سرعت چند گیگابایتی در دنیای واقعی، همچنین پشتیبانی از شبکه‌های با چگالی بالا مانند شبکه‌های استادیوم است. با این حال، برای اینکه بدانید چه زمانی باید به سمت Wi-Fi 6 بروید، باید فکر و برنامه‌ریزی دقیق انجام شود.

آیا به سرعت بالا نیاز دارید؟

برای امکان‌پذیر ساختن سرعت Wi-Fi چند گیگابایتی، بیشتر نقاط دسترسی Wi-Fi 6 (access points ) اکسس پوینت (نقطه اتصال، همان مودم یا روتر بدون سیم) با اتصال 2.5 گیگابیت بر ثانیه  یا 5 گیگابیت بر ثانیه  ارائه می‌شوند، در حالی که تقریباً همه access points  ها  در Wi-Fi 5 دارای رابط 1گیگابیت بر ثانیه هستند.

اتصال Wi-Fi 6 access points  به یک شبکه گیگابیتی معمولی امکان‌پذیر است اما سرعت Wi-Fi را محدود می‌کند بنابراین مشتریان قادر به درک سرعت اتصال بیش از 1 گیگابیت بر ثانیه در شبکه داخلی یا اینترنت نیستند. از طرف دیگر، ممکن است به چنین سرعت‌های دسترسی بالا در شبکه Wi-Fi خود نیازی نداشته باشید.  اما این امر یعنی سرعت بالا در شبکه‌هایی با تراکم زیاد کاربران یا کسانی که دارای برنامه‌های حساس یا پربار مانند پخش فیلم های 4K هستند،کمک زیادی خواهد کرد.

سامانه سبز رایان | samaneh sabz | 5 سوال قبل از استقرار Wi-Fi 6

آیا شبکه شما برای Wi-Fi 6  آماده است؟

برای دریافت پشتیبانی چند گیگابایتی، شبکه فعلی خود را ارزیابی کنید تا ببینید چه چیزی برای ارتقا نیاز دارد. چیزهایی که نیاز به بررسی دارد:

  • سوئیچ ها: حداکثر میزان داده پشتیبانی شده توسط هر سوئیچ واقع شده بین access points ها و روتر را بررسی کنید.
  • Power-over-Ethernet: اگر از PoE از طریق سوئیچ یا انژکتورهای خارجی برای تأمین انرژی access points استفاده می‌کنید، بررسی کنید که از کدام استاندارد PoE و نرخ داده را پشتیبانی می‌کنند، بخاطر داشته باشید که اکثر برنامه‌های Wi-Fi 6 به حداقل استاندارد احتیاج دارند. اگرچه برخی از access points  ​ها از استاندارد PoE قدیمی (af3) پشتیبانی می‌کنند، اما معمولاً عملکرد access points  را کاهش می‌دهد و به احتمال زیاد فقط از حداکثر نرخ داده 1 گیگابیت بر ثانیه  پشتیبانی می‌کند.
  • Cabling: برای داشتن سرعت بهتر از 1 گیگابیت بر ثانیه، باید حداقل Cat6 از طریق کابل‌ها به access points  و هرگونه ارتباطی بین آنها و روتر منتقل شود.
  • Router: برای شبکه‌های کوچکتر با پورت‌های سوئیچ که در روتر استفاده می شوند، اگر فقط 1 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کنند، ممکن است نیاز باشد آنها را ارتقا دهید.

access points ها را کجا باید قرار دهید؟

با استفاده از هرگونه Wi-Fi، همیشه باید قبل از استفاده از access points  ​​ها، یک بررسی انجام دهید. یک بررسی می‌تواند به شما کمک کند بهترین نقاط را برای نصب access points  ها بیابید تا بهترین پوشش، رومینگ و عملکرد را داشته باشید. دامنه و پوشش Wi-Fi 6 ممکن است مشابه آنچه در استانداردهای قدیمی ارائه شده است باشد، اما از نظر تراکم اختلافاتی وجود دارد که می‌تواند بر روی تنظیمات قرارگیری و پیکربندی تأثیر بگذارد.

اگر از قبل با Wi-Fi آشنا نیستید، شخصی را پیدا کنید که این کار را انجام داده باشد. اشتباهات می‌توانند خیلی پرهزینه باشند. ابزارهایی برای کمک به طراحی بهتر شبکه‌های Wi-Fi وجود دارد، از جمله تجزیه و تحلیل و نرم‌افزار heatmapping . یک بررسی حرفه‌ای می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شود.

یکی از تکنولوژی‌های مورد استفاده در روتر / مودم‌های بدون سیم، MU-MIMO است. این فناوری اجازه می‌دهد چندین دستگاه به صورت همزمان، از یک کانال اشتراکی استفاده کنند. این یکی از مهم‌ترین ویژگی های فناوری وای فای ۶ است ویژگی MU-MIMO که شامل چندکاربر، چند ورودی و چند خروجی می‌شود، در روترهای نسل فعلی موجود است اما با آمدن وای فای 6 ارتقا پیدا خواهد کرد.

با این فناوری یک روتر می‌تواند همزمان به چند دستگاه وصل شود. در حال حاضر روترهایی با MU-MIMO، قابلیت اتصال به چهار دستگاه را دارند اما با وای فای 6 این تعداد به 8 دستگاه می‌رسد.