20 اصطلاح و تعاریف رایانش ابری که باید بدانید

با افزایش سریع در پذیرش ابر، دانستن اصطلاحات و تعاریف کلیدی رایانش ابری مهم است. .اصطلاحات ارائه شده در این لیست در درجه اول به راه حل‌های زیرساخت ابر شامل سرورهای ابر عمومی، خصوصی، هیبریدی و چند ابر، ذخیره‌سازی و خدمات شبکه اشاره دارد.

بسیاری از اصطلاحات و تعاریف ابر در این لیست برای کلیه ارائه‌دهندگان خدمات ابری (CSP) cloud service providers استفاده می‌شود.

 • زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS)

زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) چیست؟ نوعی زیرساخت محاسباتی است که از طریق اینترنت تهیه و مدیریت می‌شود. با استفاده از IaaS می‌توانید به سرعت تقاضای خود را مطرح کنید. شما همچنین فقط برای آنچه استفاده می‌کنید هزینه می‌کنید. IaaS توسط صدها ارائه دهنده خدمات ابری ارائه می‌شود اما تحت سلطه شرکت‌هایی مانند Amazon Web Services (AWS) ، Microsoft Azure و Google Cloud قرار دارد.

 • بستر به عنوان یک سرویس (PaaS):

Platform as a Service (PaaS) چیست؟ PaaS نوعی سرویس رایانش ابری است که هر دو محیط توسعه و استقرار در ابر وجود دارد. این به کاربران و توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا بدون تأمین یا پیکربندی زیرساخت اساسی، به سرعت به منابع دسترسی پیدا کنند. با PaaS می‌توانید همه چیز، از برنامه‌های ساده مبتنی بر ابر تا برنامه‌های سازمانی را ارائه دهید.

 • نرم‌افزار به عنوان سرویس (SaaS):

نرم‌افزار به عنوان سرویس (SaaS) چیست؟ SaaS به مشتریان و کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق اینترنت با برنامه‌های نرم‌افزاری مبتنی بر ابر ارتباط برقرار کرده و از آن استفاده کنند. نمونه‌هایی از برنامه‌های Cloud SaaS شامل ایمیل، تقویم‌ها، برنامه‌های طراحی، مجموعه‌های اداری، ابزارهای همکاری و موارد دیگر است.

اصطلاحات رایانش ابری
 • ابر عمومی:

ابر عمومی چیست؟ ابر عمومی را می‌توان به عنوان یک سرویس محاسباتی multi-tenant تعریف کرد که از طریق اینترنت عمومی ارائه می‌شود. ابر عمومی برای کاربرانی است که مایل هستند به زیر ساخت‌های محاسباتی بحسب تقاضا با افزایش مقیاس‌پذیری، انعطاف‌پذیری، و به ازای هر بار استفاده برای چرخه‌های پردازنده، ذخیره‌سازی و پهنای باند مصرف شده در یک بازه زمانی مشخص مانند دقیقه، ساعت یا ماه دسترسی پیدا کنند. از مزایای ابر عمومی می‌توان به انتقال از CapEx به OpEx برای محاسبات و زیرساخت‌های ذخیره‌سازی اشاره کرد.

 • ابر خصوصی:

ابر خصوصی چیست؟ ابر خصوصی را می‌توان به عنوان یک سرویس محاسباتی ارائه کرد که از طریق اینترنت عمومی، اتصال اینترنتی اختصاصی یا شبکه داخلی ارائه می‌شود. ابرهای خصوصی بسیاری از مزایای ابر عمومی را فراهم می‌کنند مانند سلف‌سرویس، مقیاس‌پذیری به علاوه ویژگی‌های کنترل اضافی و شخصی‌سازی

 • ابر هیبریدی:

ابر ترکیبی چیست؟ ابر ترکیبی، IT ترکیبی و زیرساخت‌های ترکیبی اغلب اشتباه گرفته می‌شوند. ابر ترکیبی یک محیط محاسباتی است که شامل ترکیبی از زیرساخت‌های ابری خصوصی و عمومی است. ابرهای ترکیبی بهترین‌های هر دو را ارائه می‌دهند. شما با انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری و صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط با ابر خصوصی که کمترین تهدیدات امنیتی و قرار گرفتن در معرض داده‌ها را دارد، از مزایای ابر عمومی بهره‌مند می‌شوید.

 • ابر مدیریت شده:

ابر مدیریت شده، همچنین به عنوان سرویس‌های مدیریت شده ابر یا مدیریت ابر نیز نامیده می‌شود، به مشتریان اجازه می‌دهد خدمات مبتنی بر ابر مانند IaaS ، PaaS و SaaS را بدون داشتن کارکنان داخلی، منابع و تخصص فنی برای نصب، نظارت و مدیریت آن به طور مداوم مستقر کنند.

 • چند ابر

چند ابری چیست؟ Multi-cloud یک رویه استقرار رایانش ابری است که از یک یا چند ارائه‌دهنده خدمات ابری (CSP) تشکیل شده است. از طرف دیگر زیرساخت‌های ترکیبی فناوری اطلاعات، یک معماری محیط فناوری اطلاعات است که از هر دو زیرساخت فیزیکی و مجازی استفاده می‌کند. هنگامی که مشتریان می‌خواهند از یک ارائه دهنده ابر خاص برای برخی خدمات خاص مانند سرور ابر عمومی و فضای ذخیره‌سازی ابری مبتنی بر ابر دیگر استفاده کنند، از معماری چند ابری استفاده می‌شود.

 • Hybrid IT

IT ترکیبی چیست؟ IT ترکیبی، که به عنوان زیرساخت ترکیبی نیز شناخته می‌شود، متفاوت از cloud ترکیبی است. یک ابر ترکیبی از زیرساخت‌های ابری عمومی و خصوصی تشکیل شده است. متداول‌ترین مورد استفاده برای IT ترکیبی، استفاده از سرورهای فیزیکی واقع در دیتاسنترها و استفاده از سرورهای عمومی یا خصوصی در cloud است.

 • واحد پردازش مرکزی (CPU)

پردازنده چیست؟ یک واحد پردازش مرکزی (CPU)، همچنین به عنوان پردازنده اصلی نیز شناخته می‌شود، یک تراشه الکترونیکی متشکل از مدارات درون رایانه است که دستورالعمل‌های برنامه‌هایی را که انجام می‌دهند، اجرا می‌کند. در رایانش ابری، از CPU معمولاً به عنوان vCPU یا CPU مجازی یاد می‌شود. در این حالت، vCPU (CPU مجازی) بخشی از CPU فیزیکی را نشان می‌دهد که به یک ماشین مجازی (VM) اختصاص داده شده است. vCPU به عنوان پردازنده مجازی نیز شناخته می‌شود.

 • Cores هسته

هسته‌ها چیست؟ در رایانش ابری، hypervisors پردازنده فیزیکی درون سرور ابری را کنترل می‌کنند. پردازنده‌ها به آنچه به عنوان هسته‌های پردازنده شناخته می‌شوند تقسیم می‌شوند. هر هسته می‌تواند از 8 پردازنده مجازی (vCPU) به لحاظ فنی پشتیبانی کند.

 • واحد پردازش گرافیک (GPU):

GPU چیست؟ واحد پردازش گرافیک (GPU)، همچنین به عنوان کارت گرافیک شناخته می‌شود، تراشه رایانه‌ای مخصوص طراحی شده است که کارهای سریع را انجام می‌دهد و پردازنده را برای انجام سایر کارها آزاد می‌کند.

 • حافظه دسترسی تصادفی (RAM):

RAM چیست؟ Random Access Memory (RAM) حافظه کوتاه مدت یک دستگاه است. RAM وظیفه ذخیره موقت یا به خاطر سپردن همه آنچه را که در رایانه شما اجرا می‌شود، را به عهده دارد. شامل حافظه کوتاه مدت برای نرم‌افزار، اسناد، مرورگرهای وب، پرونده‌ها و تنظیمات است.

 • عملیات ورودی-خروجی در هر ثانیه (IOPS):

IOPS مخفف عملیات ورودی / خروجی در ثانیه است. این یک اندازه‌گیری عملکرد معمول است که در معیارگذاری دستگاه‌های ذخیره‌سازی رایانه مانند درایوهای دیسک سخت(HDD)، درایوهای حالت جامد (SSD) و شبکه‌های فضای ذخیره‌سازی (SAN) استفاده می‌شود.

 • Object Storage

ذخیره‌سازی شی که به آن ذخیره‌سازی مبتنی بر آبجکت نیز گفته می‌شود، نوعی استراتژی ذخیره‌سازی است که ذخیره داده‌ها را به عنوان واحدهای مجزا مدیریت می‌کند و آنها را دستکاری می‌کند. توجه به این نکته مهم است که فضای ذخیره‌سازی شی از نسخه‌سازی استفاده می‌کند.

 • Block Storage

ذخیره‌سازی بلوک چیست؟ فضای ذخیره‌سازی بلوک که به آن سطح ذخیره‌سازی بلوک نیز گفته می‌شود، نوعی ذخیره‌سازی است که در شبکه‌های ذخیره‌سازی (SAN) یا محیط‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر استفاده می‌شود. ذخیره‌سازی وبلاگ با تجزیه داده‌ها به بلوک و ذخیره‌سازی آنها در قطعات جداگانه کار می‌کند. هر بلوک به عنوان یک شناسه منحصر به فرد.

 • Volumes

فضای حجمی‌ چیست؟ در ذخیره‌سازی داده‌ها، یک فضای حجمی‌ یک منطقه ذخیره‌سازی در دسترس است که دارای یک سیستم فایل واحد است و به طور معمول در یک پارتیشن از یک دیسک سخت قرار دارد. . اگرچه با درایو دیسک فیزیکی متفاوت است، اما با رابط منطقی سیستم عامل می‌توان به فضای حجمی‌ دسترسی داشت. توجه به این نکته مهم است که فضای حجمی‌ با پارتیشن‌ها متفاوت است.

 • Snapshots

Snapshots چیست؟ Snapshots اجازه می‌دهد تا کپی‌های فوری از مجموعه داده‌ها در یک محیط گرفته شود. این نسخه را می‌توان برای بازیابی در دسترس قرار داد یا برای کارایی یا آزمایش و محیط توسعه در سایر سرورهای ابر یا ذخیره‌سازی کپی کرد.

 • Replication

تکثیر در رایانش ابری شامل به اشتراک‌گذاری اطلاعات در زیرساخت‌های اضافی مانند سرورهای ابری یا فضای ذخیره‌سازی است، مانند سرورهای ابری یا فضای ذخیره‌سازی، برای بهبود قابلیت اطمینان، در دسترس بودن و تحمل خطا در میزان کار IT، برنامه‌ها، داده‌ها، پایگاه داده‌ها یا سیستم‌ها

 • High Availability Architecture

شامل طراحی و استقرار چندین مولفع است که برای اطمینان از خدمات بدون وقفه در یک بازه زمانی خاص با هم کار می‌کنند. همچنین شامل زمان پاسخگویی و در دسترس بودن درخواست کاربر است. نکته کلیدی در این معماری، برنامه‌ریزی برای شکست است. سیستم‌ها باید به طور منظم تحت سناریوها و شرایط مختلف آزمایش شوند. این معماری تضمین می‌کند حجم کار IT شما در حالت آنلاین باقی بماند و پاسخگو باشد حتی در صورت خرابی اجزا و در زمان فشارهای شدید بر روی سیستم.