10 نکته برای خنک کننده مایع مستقیم Data Center

با افزایش تراكم تراشه ها و افزایش هزینه های ساخت، دیتاسنترها باید با گزینه های خود برای خنك سازی موثرتر مانند خنك سازی مایع مستقیم، آشنا شوند.

با افزایش تراشه های TDP، تمایل به پشتیبانی از هوش مصنوعی (AI) از طریق محاسبات با کارایی بالا (HPC) high-performance computing، و نیاز به افزایش کارایی در حالی که TCO کاهش می یابد ، جای تعجب نیست که دیتاسنتر ها در حال بررسی گزینه‌های جدید برای خنک کردن امکانات خود هستند. گرچه خنک کننده مستقیم مایع (DLC) مفهوم جدیدی نیست، به سرعت محبوبیت خود را کسب کرده و به یک روش خنک کننده کاملاً پذیرفته شده برای سیستم های HPC تبدیل شده و به عنوان یک راه حل جدی برای هر دیتاسنتر سازمانی با تمرکز بر کارایی و کاهش OPEX مورد توجه قرار گرفته است. همه OEM های اصلی اکنون SKU های سرور با مایعات خنک را ارائه می‌دهند.

شناخت مزایای خنک کننده های مایع دیتاسنتر مهم است تا مطمئن شوید با استراتژی دیتاسنتر شما همسو است یا خیر. در اینجا لیستی از بهترین مزایای خنک کننده مستقیم مایع ارائه شده است

10 مزیت برتر

تراکم:

افزایش قدرت محاسبه در هر فوت مربع. این نبردی است که دیتاسنترها هنگام برنامه ریزی برای استقرار جدید با آن روبرو هستند. از آنجا که خنک کننده هوا دیتاسنترها حداکثر بین 20-30 کیلووات سرعت دارند، خنک کننده مستقیم مایع می تواند بیش از 100 کیلووات در هر رک را افزایش دهد، و به دیتاسنتر جدید اجازه می دهد تا سیستم های قدرتمندتری را نسبت به سیستم های قبلی خود ایجاد کنند.

بهره وری انرژی و TCO پایین تر:

خنک کننده هوا و تهویه هوا به مقدار قابل توجهی برق نیاز دارد در حالی که خنک کننده مستقیم مایع می تواند از آب گرم برای خنک سازی مناسب سرورها استفاده کند. صورتحساب کم انرژی همراه با تعمیر و نگهداری کم و قابلیت اطمینان بالا منجر به کاهش هزینه های تاسیساتی مداوم می شود. بیشتر سیستم‌های خنک کننده مایع مستقیم دارای ROI  یک سال یا کمتر هستند و در مقایسه با سیستم‌های قبلی خنک کننده هوا در طول زمان صرفه جویی قابل توجهی می کنند.

عملکرد:

خنک کننده بسیار سازگار و دقیق برای مطابقت با نیازهای جدیدترین تراشه های اینتل، AMD و انویدیا که در بالاترین عملکرد خود کار می‌کنند، مورد نیاز است.

خنک کننده مایع دیتاسنتر

قابیلت سرویس دهی

در مقایسه با تعمیر و نگهداری سیستم خنک کننده هوا، خنک کننده مستقیم مایع خیلی ساده‌تر است. اجزای سطح سرور مانند CPU و DIMM به راحتی قابل  دسترسی سریع هستند. مشابه اتصالات برق blind-mate که به یک اپراتور دیتاسنتراجازه می‌دهد سرور را بدون ایجاد اتصالات اضافی به داخل شاسی بکشد، اتصالات مایع blind-mate نیز موجود است.

کاهش صدا:

صدای دیتاسنترDirect Liquid Cooled شگفت انگیز است. شما می‌‌توانید به راحتی صدای همکاران را بشنوید و بدون اینکه نیاز باشد صدای جیغ هزاران سرور با حداکثر کارایی را گوش دهید.

استفاده مجدد از حرارت:

تاسیساتی با تمرکز بر بهره وری انرژی می توانند با یک برنامه استفاده مجدد از حرارت، سود بیشتری داشته باشند. مایعات گرم شده خروجی از سرورها را می توان به سیستم گرمایشی ساختمان هدایت کرد و OPEX ساختمان را برای تاسیسات بیشتر کاهش داد.

از زیرساخت های موجود استفاده کنید:

برخلاف فناوری Immersion که برای قرار دادن قفسه های دیتاسنتر همراه با مایعات اختصاصی به مخازن افقی سفارشی نیاز دارد، خنک کننده مستقیم مایع با قفسه ها و زیرساخت های موجود در دیتاسنتر کار می‌کند. در تأسیساتی که مبدل‌های حرارتی در تأسیسات قرار دارند، می‌توان خنک کننده مستقیم مایع را به همان شبکه لوله‌کشی متصل کرد.

ارتباطات:

خنک کننده مستقیم مایع از طریق Modbus ، SNMP یا رابط وب با شبکه های BMS موجود ادغام می‌شود. اپراتورهای دیتاسنتر می‌توانند به همان اندازه که می‌خواهند بر روی  خنک کننده مستقیم مایع کنترل داشته باشند.

با خنک کننده هوا همکاری می‌کند:

برخی از دیتاسنتر ها به  مایع خنک کننده احتیاج ندارند و می‌خواهند از برخی زیرساخت های موجود خنک کننده هوا برای پایین نگه داشتن CAPEX استفاده کنند. اجزای خنک کننده مستقیم مایع به اندازه کافی کوچک هستند که مانع مسیر جریان هوا در سرورها نشوند و این دو سیستم خنک کننده می‌توانند به طور موازی کار کنند. . این امر خصوصاً برای اپراتورهای دیتاسنترکه برای اولین بار در جستجوی خنک کننده مایع مستقیم هستند و می‌خواهند با گذشت زمان خنک کننده مایع بیشتری اضافه کنند، جذاب است.

در دسترس بودن:

تمام OEM های اصلی سرور از جمله HPE ، Dell EMC ، Intel و Gigabyte سرورهای خنک کننده مستقیم مایع را به همراه ضمانت کارخانه ارائه می‌دهند. مشتریان می توانند با خیال راحت بدانند که توسط شرکایشان پشتیبانی می‌شوند.