چگونه هوش مصنوعی نقش مدیران شبکه و تیم‌ها را تغییر می‌دهد

هوش مصنوعی و ابزارهای مجهز به آن برای بهینه سازی شبکه ها و اطمینان از عملکرد روان و کارآمد تمامی کارها طراحی شده‌اند. این فناوری شروع به تغییر نحوه برخورد و رفتار مدیران شبکه با مشاغل کرده است. هوش مصنوعی در خط مقدم شبکه‌های فعال و سیاست محور است. این موضوع به مدیران شبکه کمک می‌کند تا امنیت بیشتری کسب کرده و از انطباق بیشتری برخوردار باشند. AI نسل جدیدی از ابزارها و روش‌های اتوماسیون را به منطقه‌ای که در طول تاریخ به تکنیک‌های پیکربندی دستی متکی بوده است. وارد می‌کند. با قدرت هوش مصنوعی، در مدیریت شبکه می‌توانید به راحتی به کارایی، انطباق و امنیت بیشتری دست پیدا کنید.

کمک هوش مصنوعی به انسان‌ها

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (ML) به تیم‌های شبکه امکان ساخت مدل‌هایی را فراهم می‌کند که به انسان در تشخیص و مدیریت شبکه کمک می‌کنند. شبکه های هوش مصنوعی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بلافاصله به مسائل مهم پاسخ می‌دهند و برای تجربه کاربری بهتر، به روزرسانی شبکه را به حداکثر می‌رسانند. Sander Tamm،  مدیرعامل e-student.org، که یک بررسی پلتفرم یادگیری الکترونیکی است، گفت: شبکه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی یا خود مسئله را حل می‌کنند، یا داده‌های منتهی به یک حادثه را ذخیره می‌کنند تا روند عیب‌یابی تیم فناوری‌اطلاعات را تسریع کنند. AI همچنین می‌تواند به عنوان ابزاری موثر برای خودکارسازی کارهای روزمره شبکه مانند درک رفتار برنامه ها و جریان‌های ترافیکی و همچنین کشف برنامه های جدید باشد. مزیت دیگر این است که می‌توان شبکه‌ها را بر اساس نیازهای برنامه ها طراحی کرد.

سیستم‌های هوش مصنوعی خود تصحیح هستند، به این معنی که پس از راه‌اندازی سیستم، به طور کلی از به صورت اتومات تصحیح می‌شوند. Tamm  گفت: مدیران شبکه می‌توانند انرژی بیشتری را به دور از نگهداری و به سمت برنامه‌ریزی یا توسعه متمرکز کنند. هوش مصنوعی همچنین تضمین می‌کند، شبکه‌ها کارآمدتر شوند و کمتر در معرض پیکربندی دستی و خطاهای عملیاتی قرار گیرند. هوش مصنوعی برای امنیت شبکه در حال معرفی سطح جدیدی از کارایی و دقت است، بنابراین تیم‌های امنیتی و شبکه‌ای را قادر می‌سازد تا عملیات شبکه را به سطحی که قبلاً هرگز ندیده‌ایم بهینه کنند. هوش مصنوعی و ML توانایی‌هایی را برای متخصصان شبکه ایجاد می‌کنند که می‌توانند شبکه ها را به سطح بالاتری از در دسترس بودن و قابلیت اطمینان برساند. یک مزیت جانبی برای استقرار هوش مصنوعی این است که تیم‌های عملیاتی شبکه وقت بیشتری برای اختصاص دادن به برنامه‌ریزی جریان‌های ترافیکی بهینه شبکه خواهند داشت. این امر باعث می‌شود شبکه‌های برنامه محور از هر زمان دیگری کارآمدتر و مقیاس پذیرتر باشند.

تغییر دیدگاه مدیران با هوش مصنوعی

به سوی آینده

سال‌های پیش رو، مدیران شبکه به طور فزاینده‌ای به AI و ML اعتماد خواهند کرد تا تغییرات واقعی را در عملکردهای شبکه ایجاد کنند. MeLampy گفت: به عنوان مثال در شبکه‌های امروزی، روترها نمی‌دانند چه زمانی یک بسته مسیریابی می‌شود، چه تعداد بسته اضافی وجود دارد و با چه سرعتی وارد می شوند. در آینده مجهز به AI، روترها می‌توانند بصورت بصری ماهیت و اهداف خدمات خاص شبکه و نحوه رفتار آنها را یاد بگیرند و درک کنند. همچنین روترها می‌توانند از قبل برنامه‌ریزی كنند كه چگونه ترافیك را از طریق شبكه‌های اصلی جبران كنند، و در نتیجه بهره‌وری شبكه اصلی را از 30 درصد به 70 درصد یا موارد دیگر افزایش دهند.

واقعیت کلیدی

طبق پیش بینیMeLampy ملامپی هوش مصنوعی و سایر نوآوری ها به منظور تقویت امنیت سازمانی از طریق شکستن شبکه‌های موجود در مناطق مجازی مخصوص خدمات تقریباً غیر قابل نفوذ، تقویت می‌شوند. ملامپی گفت: این موضوع به طور موثری اینترنت ما را به میلیون‌ها شبکه مجازی کوچک تبدیل می‌کند که کوچکتر هستند و حمله به آنها بسیار دشوارتر است. همانطور که فن‌آوری‌های شبکه و امنیت به طور فزاینده‌ای یکپارچه می‌شوند، اتوماسیون مجهز به این تکنولوژی به عنوان ابزاری اساسی برای اطمینان از کیفیت، عملکرد و اهداف امنیتی شرکت مورد توجه قرار می‌گیرد. AI خواستار یک ذهنیت جدید مدیریت شبکه و همچنین برنامه‌ریزی‌های ستاره‌ای است تا نسل جدیدی از ابزارها و روش ها را به واقعیت تبدیل کند. هوش مصنوعی برای بسیاری از تیم‌های عملیاتی شبکه جدید است و به متخصصان عملیاتی نیاز دارد تا فعالانه‌تر فکر کنند.