چگونه رومینگ Wi-Fi را بهبود دهیم؟

رضایت کاربران از Wi-Fi تا حدی به این مسئله بستگی دارد که آیا شبکه هنگام انتقال کاربران و دستگاه‌هایشان از انتقال سریع بین نقاط دسترسیaccess points  (AP) پشتیبانی می‌کند یا خیر و اگر AP ها کار خود را به خوبی انجام ندهند، کاربران شکایت می‌کنند.

تصمیم اولیه ممکن است نصب AP های بیشتر به امید یافتن یک راه حل آسان باشد، اما انجام این کار بدون تجزیه و تحلیل دقیق می‌تواند وضعیت را حتی بدتر کند. رومینگ مناسب به مواردی بیش از قدرت سیگنال خوب در سراسر مناطق تحت پوشش نیاز دارد. تعادل دقیق بین پوشش هر AP در هر دو باند 2.4 و 5 گیگاهرتز طول می‌کشد تا رومینگ به درستی کار کند

درک همپوشانی نقاط دسترسیaccess points

پس از اتصال به یک شبکه Wi-Fi خاص که توسط Service Set Identifier ( SSID ) تعیین شده است، سرویس گیرندگان Wi-Fi به طور مداوم در پس زمینه برای سایر اپلیکیشن‌های کاربردی با همان SSID اسکن می‌کنند. اگر سیگنالی با سیگنال بهتر پیدا کرد، باید یکپارچه به آن متصل شود و اتصال قبلی را قطع کند، و این کار را باید در نقطه‌ای انجام دهد که تجربه نامطلوبی برای کاربر نهایی نداشته باشد.

همپوشانی دقیقاً پوشش بین همه اپلیکیشن‌های کاربردی شبکه شما یکی از مهمترین کارهایی است که می‌توانید برای کمک به بهبود رومینگ انجام دهید. در عین حال، یکی از سخت‌ترین کارها است. شما باید پوشش را در سراسر مناطق تحت پوشش بررسی کنید و همپوشانی را تجزیه و تحلیل کنید. اگر مشکلی یافت شد، باید نحوه رسیدگی به آنها را بفهمید، رفع اشکال را انجام دهید و سپس بررسی کنید که آیا در واقع مشکل رفع شده است.

بخاطر داشته باشید که می‌خواهید حدود 15 تا 20 درصد پوشش بین سلول‌های AP وجود داشته باشد، و از 67dBm به عنوان مرز سیگنال برای هر سلول استفاده کنید. همچنین باید بخاطر داشته باشید که 2.4 گیگاهرتز دامنه طولانی‌تری نسبت به 5 گیگاهرتز را ارائه می‌دهد.

همپوشانی کمتر باعث ایجاد نقاطی با سیگنال‌های بد می شود. اگر در سلول‌های AP بیش از حد در هر دو باند هم پوشانی داشته باشید، می‌تواند باعث ایجاد تداخل در کانال مشترک مشتریان شود، و این باعث می‌شود APهایی بوجود بیاییند که بیش از حد از کلاینت دارند. شما می‌خواهید سلول‌های AP دقیقاً از هم فاصله داشته باشند تا مشتریان به بهترین AP برای آن مکان خاص دسترسی داشته باشند.

چگونه رومینگ Wi-Fi را بهبود دهیم؟

ارزیابی همپوشانی و رومینگ

تهیه نقشه همپوشانی سلول‌های AP و آزمایش میزان عملکرد رومینگ قبل و بعد از ایجاد تغییرات مهم است. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، اما همه آنها شامل حرکت در مناطق تحت پوشش شبکه است.

یک روش بسیار موثر انجام این کار با نرم‌افزارهای حرفه ای نقشه‌برداری مانند AirMagnet یا Ekahau و تجزیه و تحلیل داده‌ها است. این ابزار نقشه‌های حرارتی را ارائه می دهد که منطقه تحت پوشش هر AP و نحوه پرسه زدن مشتری بین AP را نشان می‌دهد. همچنین می‌توان از اپلیکیشن‌های رایگان برای بررسی سطح سیگنال APها و اینکه مشتری به کدام یک متصل است استفاده کرد.

قبل از آزمایش، مطمئن شوید که یک نقشه دقیق و به روز از تمام مناطق تحت پوشش قرار گرفته با مکان‌های AP و آدرس‌های MAC بی‌سیم آنها دارید. به این ترتیب وقتی بین این‌ها حرکت می‌کنید یا بعداً نتایج را تجزیه و تحلیل می‌کنید، می‌توانید متوجه شوید که مشتری در کدام مناطق تحت پوشش به کدام AP متصل شده است.

در حین مرور، از ابزار نظرسنجی در لپ تاپ یا سایر دستگاه‌های تلفن همراه خود برای نشان دادن آدرس MAC AP که به آن متصل است و همچنین نمایش سطح سیگنال سایر اپلیکیشن‌های کاربردی استفاده کنید.

در صورت استفاده از نرم‌افزار حرفه‌ای نقشه‌برداری، هر دو حالت بررسی فعال و غیرفعال را به طور همزمان درگیر کنید. حالت فعال به این معناست که مشتری به SSID متصل می‌شود و مانند یک مشتری عادی بین APها پرسه می زند. حالت غیرفعال به این معنی است که این نرم‌افزار همچنین داده‌های سیگنال تمام APها را ضبط می‌کند، بنابراین می‌توانید سطوح سیگنال سایر APها را با AP که مشتری فعال به آن متصل شده مقایسه کنید.

Fine tuning AP-cell overlap

اگر متوجه شدید سلول‌های AP بیش از حد با هم تداخل دارند، کاهش قدرت انتقال آنها را در نظر بگیرید. اگر متوجه شوید که کانال‌های 2.4 گیگاهرتز به شدت بیش از 5 گیگاهرتز هستند و فکر می‌کنید هنوز AP های 2.4 گیگاهرتزی کافی برای نگرانی در مورد ظرفیت وجود دارد، می‌توانید رادیوها / SSID های 2.4 گیگاهرتز را در برخی از برنامه ها غیرفعال کنید. همچنین اگر فکر می‌کنید سیگنال زیادی وجود دارد، می‌توانید APها را جابجا یا حذف کنید.

اگر سلول‌های AP به اندازه کافی یا اصلاً با هم همپوشانی ندارند، اگر در سطح بسیار پایین تنظیم شده‌اند، قدرت انتقال AP را افزایش دهید. بخاطر داشته باشید که می‌خواهید AP ها نه در حداکثر توان بلکه در سطوح نزدیک به توان پایین سرویس گیرنده‌های Wi-Fi انتقال دهند. به عنوان آخرین چاره، برای اطمینان از وجود پوشش کافی، AP ها را منتقل یا اضافه کنید.

Fine tuning and roaming

هنگامی که یکبار اندازه سلول را تنظیم کردید، روش‌های مختلفی برای بهبود رومینگ وجود دارد:

  • یک SSID یکسان برای هر دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز پخش کنید تا مشتریان بتوانند به راحتی انتخاب کنند که کدام باند بهترین است یا عملکردهای هدایت باند پشتیبانی شده توسط APها کار می‌کند.
  • رومینگ سریع (r11) را روی AP فعال کنید تا برخی از مراحل اتصال پس زمینه قبل از اتصال مجدد یا رومینگ به AP دیگر انجام شود.
  • با استفاده از احراز هویت x1 ، اتصال سریع را در هر سرویس‌گیرنده Wi-Fi فعال کنید، بنابراین برخی از مراحل اتصال پس زمینه می‌تواند زودتر از موعد انجام شود.
  • برای اجبار رومینگ سریعتر، نرخ پایین داده را که توسط AP پشتیبانی می‌شود غیرفعال کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است پشتیبانی از مشتریان قدیمی را قطع کند.

پس از انجام تنظیمات، رومینگ را دوباره ارزیابی کنید تا ببینید آیا بهتر است یا خیر. اگر نمی‌خواهید دوباره یک نظرسنجی کامل انجام دهید، حداقل بررسی‌های نقطه‌ای را انجام دهید. اگر هنوز مشکلات رومینگ مشاهده می‌کنید و از AP​​های قدیمی استفاده می‌کنید، به روزرسانی آنها را با یک سیستم مبتنی بر کنترل کننده در نظر بگیرید.