کسپرسکی

شرکت کسپرسکی

کسپرسکی شرکت یک ارائه دهنده خدمات امنیت سایبری و ضد ویروس چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در مسکو، روسیه قرار دارد و توسط یک شرکت هلدینگ در انگلستان اداره می شود.

در سال 1997 توسط یوجین کسپرسکی ، ناتالیا کسپرسکی و الکسی دی موندریک تاسیس شد. در حال حاضر اوژن کسپرسکی مدیر عامل شرکت است.  کسپرسکی آنتی ویروس ، امنیت اینترنتی ، مدیریت رمز عبور ، امنیت endpoint و سایر محصولات و خدمات امنیت سایبری را تولید و به فروش می رساند.

کسپرسکی از سال 2010-2010 در خارج از کشور گسترش یافت و تا سال 2017 به 698 میلیون دلار درآمد سالانه رسید ، که 8 درصد نسبت به سال 2016 افزایش داشت ، اگرچه درآمد سالانه به دلیل نگرانی های امنیتی دولت ایالات متحده 8 درصد در آمریکای شمالی کاهش داشت.

از سال 2016 ، این نرم افزار حدود 400 میلیون کاربر دارد و بیشترین سهم بازار را در بین فروشندگان نرم افزارهای امنیت سایبری در اروپا دارد.

کسپرسکی از نظر درآمد در رتبه چهارم فروشندگان آنتی ویروس قرار دارد.  اولین شرکت روسی بود که در رتبه بندی شرکت های برتر نرم افزاری جهان (به نام  100 نرم افزار  برتر) قرار گرفت. کسپرسکی طبق داده های IDC برای سال 2010 در رتبه 4 در بخش امنیت Endpoint قرار گرفت.

طبق گفته گارتنر ، کسپرسکی در حال حاضر سومین فروشنده نرم افزار امنیت IT برای مصرف کننده در سراسر جهان و پنجمین فروشنده Enterprise Endpoint Protection است.

در سال 2012 کسپرسکی به عنوان “رهبر” Gartner Magic Quadrant برای امنیت سیستم عامل های endpoint نامگذاری شد.

تیم تحقیق و تجزیه و تحلیل جهانی کسپرسکی (GReAT) منجر به کشف سیستم عاملهای جاسوسی پیچیده ای شده است که توسط Equation Group و Stuxnet worm انجام شده است. کسپرسکی همچنین تحقیق سالانه جهانی خطرات امنیتی فناوری اطلاعات را منتشر می کند. از سال 2014 ، مراکز تحقیقاتی کسپرسکی بیش از 350،000 نمونه بدافزار را در روز مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند.

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده در 13 سپتامبر 2017 محصولات کسپرسکی را از همه ادارات دولتی ممنوع کرد.

در اکتبر 2017 ، گزارش های بعدی ادعا کردند که هکرهایی که برای دولت روسیه کار می کردند ، اطلاعات محرمانه را از طریق رایانه خانگی یک پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا از طریق نرم افزار آنتی ویروس کسپرسکی به سرقت برده اند.

کسپرسکی این ادعاها را انکار کرد و گزارش داد که این نرم افزار نمونه های بدافزار Equation Group را شناسایی کرده است که در روند عادی فعالیت خود برای تجزیه و تحلیل بر روی سرورهای خود بارگذاری کرده است.

این شرکت از آن زمان تعهدات خود را برای افزایش پاسخگویی مانند درخواست بررسی مستقل و تأیید کد منبع نرم افزار خود اعلام کرده و اعلام کرده است که برخی از زیرساخت های اصلی خود را برای مشتریان خارجی از روسیه به سوئیس منتقل می کند.

تاریخچه

اولین نسخه از نرم افزار آنتی ویروس آزمایشگاه کسپرسکی توسط اوژن کسپرسکی در سال 1989 در پاسخ به ویروس Cascade ساخته شد. نسخه های اولیه فقط 40 تعریف از ویروس داشتند و بیشتر بین دوستان و اعضای خانواده توزیع می شدند. اوژن به توسعه نرم افزار در KAMI ادامه داد و در نتیجه محصول AntiViral Toolkit Pro (AVP) در سال 1992 عرضه شد. پس از تجزیه و تحلیل رقابتی توسط دانشگاه هامبورگ ، جایگاه اول نرم افزار اوژن را در سال 1994 رواج داد.

در سال 1997 ، یوجین کسپرسکی ، همسرش ناتالیا کسپرسکی و الکسی دی-موندریک KAMI را ترک کردند تا آزمایشگاه کسپرسکی را تشکیل دهند  و به توسعه محصول ضد ویروس که AVP نام دارد ادامه دهند، این محصول پس از ثبت علامت تجاری AVP در ایالات متحده به نام آنتی ویروس کسپرسکی تغییر نام یافت.

در سال 1998 ، یک دانشجوی تایوانی ویروسی به نام CIH منتشر کرد . در طی سه هفته اول شیوع ، آزمایشگاه Kaspersky AVP تنها نرم افزاری بود که در آن زمان قادر به حذف آن بود. این تقاضا را افزایش داد و منجر به معامله با شرکت های ضد ویروس در ژاپن ، فنلاند و آلمان شد تا AVP را در نرم افزار خود ادغام کنند.

به گفته WIRED ، نرم افزار کسپرسکی “برای آن زمان پیشرفته بود. به عنوان مثال ، این اولین نرم افزاری بود که ویروس ها را در یک قرنطینه منزوی کنترل می کرد.

درآمد این شرکت از سال 1998 تا 2000 رشد 280 درصدی را تجربه کرد و حدود 60 درصد درآمد آن از فروش خارجی حاصل شد. ناتالیا برای کارگزاری معاملات خارج از کشور و بومی سازی نرم افزار کار می کرد . دفتر دفاتر خود را در انگلستان ، لهستان ، هلند و چین افتتاح کرد. بعداً به آلمان ، فرانسه ، ایالات متحده و ژاپن گسترش یافت. تا سال 2000 ، این شرکت 65 کارمند و فروش در بیش از 40 کشور داشت.

تا سال 2013 ، این شرکت 667 میلیون دلار درآمد سالانه حسابرسی نشده داشت. در سال 2014 ، کسپرسکی با Ingram Micro قرارداد توزیع امضا کرد ، که به طور قابل توجهی برنامه فروش خود را گسترش داد.

محصولات کسپرسکی

کسپرسکی آنتی ویروس ، امنیت اینترنتی ، مدیریت رمز عبور ، امنیت endpoint و سایر محصولات و خدمات امنیت سایبری را توسعه و به بازار عرضه می کند. چهارمین یا پنجمین فروشنده امنیت endpoint بزرگ است  و سومین شرکت بزرگ تولید کننده نرم افزار امنیت IT است.

درآمد شرکتها حدود 15 درصد از شرکتهای روسی در داخل کشور ، یک سوم از سازمانهای اروپایی و یک چهارم از سازمانهای ایالات متحده است.

در کل این نرم افزار حدود 400 میلیون کاربر دارد.

نرم افزارهای مصرف کننده کسپرسکی شامل محصولات آنتی ویروس ، امنیت اینترنت و توتال سکیوریتی هستند. نرم افزار Antivirus شامل محافظت در برابر بدافزارها ، نظارت بر رایانه برای رفتار مشکوک برنامه و هشدار به کاربران در مورد وب سایت های بالقوه خطرناک است.

برای مشاغل ، این شرکت مجموعه Kaspersky Endpoint Security for Business را به بازار عرضه می کند. این برنامه شامل یک رابط کاربری متمرکز و برنامه مدیریتی موسوم به Kaspersky Security Center است. خود نرم افزار امنیت سایبری شبکه امنیتی کسپرسکی نامیده می شود. Kaspersky Administration KitSecurity Center مدیریت پیکربندی ، نصب و استفاده از راه دور را بر عهده دارد.

محصول نرم افزاری آن برای مشاغل با 25 کارمند یا کمتر Kaspersky Small Office Security (KSOS) نامیده می شود.

در این مجموعه محصولی به طور خاص برای امنیت مجازی سازی ،  امنیت موبایل ،  و محافظت از تقلب وجود دارد.