ذخیره سازی ابری چیست؟

ذخیره سازی ابری چیست ؟

ذخیره سازی ابری نوعی سرویس است که در آن داده‌ها در یک  سیستم ذخیره سازی راه دور ذخیره می‌شوند،   که در این سیستم  نگهداری، مدیریت، پشتیبان گیری از داده ها از طریق اینترنت در دسترس کاربران قرار دارد. به طور معمول کاربران هزینه ذخیره سازی داده های ابری خود را به ازای مصرف و ماهیانه پرداخت می‌کنند.

ذخیره سازی ابری بر اساس زیرساخت ذخیره سازی مجازی با رابط های در دسترس، کشش و مقیاس پذیری near-instant، multi-tenancy و منابع است. داده های مبتنی بر ابر درفضاهای های منطقی سرورهای مختلف در محل کار یا در یک مرکز داده تحت مدیریت شخص ثالث ارائه می شود، ذخیره می شوند.

ارائه دهندگان خدمات ابری داده هایی که به ابر منتقل شده‌اند را مدیریت و نگهداری می کنند. خدمات ذخیره سازی بر اساس تقاضا در فضای ابری ارائه می‌شود. وقتی سازمانی ذخیره سازی ابری را انتخاب می‌کند، نیاز خود به خرید، مدیریت و نگهداری زیرساخت های ذخیره سازی داخلی را از بین می‌برند. فضای ذخیره سازی ابری به طور کلی هزینه ذخیره سازی در هر گیگابایت را کاهش می دهد، اما ارائه دهندگان خدمات ذخیره سازی سرویس هایی را فراهم می کنند که این خدمات را گرانتر می‌کند.

انواع ذخیره سازی ابر

بر اساس مدل‌های دسترسی سه گزینه اصلی ذخیره سازی ابر وجود دارد: عمومی، خصوصی و ترکیبی.

ابر عمومی: این سرویس های ذخیره سازی یک فضای ذخیره سازی چند مستأجر را فراهم می‌کنند که بیشتر برای داده های بدون ساختار اشتراکی مناسب است. داده ها در مراکز داده ارائه دهنده خدمات که در چندین منطقه یا قاره پخش شده اند ذخیره می‌شوند. کاربران به طور معمول بر اساس هر بار استفاده، پرداخت می‌کنند. ارائه دهنده این خدمات در بازار:

Microsoft Azure

ذخیره سازی ابری

ابر خصوصی:

ذخیره سازی ابر خصوصی یک منبع ذخیره سازی داخلی می باشد که به عنوان یک محیط اختصاصی محافظت شده در پشت دیوار آتش سازمان قرار می‌گیرد. سرویس ذخیره سازی ابر خصوصی با میزبانی داخلی، برخی از ویژگی های خدمات ابر عمومی مانند، دسترسی آسان و تخصیص منابع ذخیره سازی برای کاربران کسب و کار و همچنین پروتکل های ذخیره سازی اشیا را فراهم می‌کند. ابرهای خصوصی برای کاربرانی که به سفارشی‌سازی و کنترل بیشتری بر داده های خود نیاز دارند یا امنیت اطلاعات بالایی نیاز دارند، مناسب هستند.

ابر ترکیبی:

ذخیره سازی ابری ترکیبی، ترکیبی از فضای ذخیره سازی ابر خصوصی و سرویس های ذخیره سازی ابر عمومی شخص می باشد، با یک لایه مدیریت ارکستراسیون برای ادغام عملیاتی این دو. این مدل انعطاف‌پذیری و گزینه‌های بیشتری برای استقرار داده ها برای مشاغل فراهم می‌کند. برای مثال ممکن است سازمان داده های استفاده شده و ساختاریافته را ابر خصوصی داخلی و داده های بایگانی نشده و ساختار یافته را در ابر عمومی ذخیره کند.

ذخیره سازی ابری چگونه کار می کند؟

ارائه دهندگان خدمات ابری مراکز داده های خود را در مکان‌های مختلف در سراسر جهان نگهداری می‌کنند. هنگامی که مشتریان فضای ذخیره سازی ابری را از یک ارائه‌دهنده خریداری می کنند، ارائه‌دهندگان خدماتی  از جمله امنیت، ظرفیت، سرورهای ذخیره سازی و منابع محاسباتی، در دسترس بودن داده ها و تحویل از طریق شبکه را برای مشتریان فراهم می‌کنند.

نحوه عملکرد ذخیره سازی ابر بسته به نوع ذخیره سازی مورد استفاده متفاوت است. سه نوع اصلی ذخیره سازی بلوک، ذخیره سازی فایل و ذخیره سازی اشیا object وجود دارد:

ذخیره سازی بلوک، حجم زیادی از داده ها را به واحدهای کوچکتری تقسیم می‌کند که بلوک نامیده می‌شوند. هر بلوک یک شناسه منحصر به فرد دارد و در یکی از درایوهای ذخیره سازی قرار می‌گیرد. ذخیره سازی بلوک سریع وکارآمد است و تأخیر کمی دارد.

ذخیره سازی فایل: داده ها را در یک سیستم سلسله مراتبی از فایل ها و پوشه ها سازماندهی می‌کند. معمولاً در درایوهای ذخیره سازی رایانه شخصی و فضای ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) استفاده می شود. داده ها در سیستم ذخیره سازی فایل در فایل ها ذخیره می‌شوند و فایل ها در پوشه ها. ابر مبتنی بر ذخیره سازی فایل می‌تواند دسترسی و بازیابی اطلاعات را راحتر کند.

ذخیره سازی اشیا object : داده ها را به عنوان اشیا ذخیره می‌کند و از سه جز تشکیل شده: داده های ذخیره شده در یک فایل، فراداده های مرتبط با فایل داده ها و یک شناسه منحصر به فرد. با استفاده از RESTful API، پروتکل ذخیره سازی object یک فایل و فراداده مربوط به آن را به عنوان یک شی واحد ذخیره می کند و یک شماره شناسایی (ID) به آن اختصاص می‌دهد. برای بازیابی محتوا، کاربر شناسه را به سیستم ارائه می‌دهد و محتوا با تمام فراداده، تأیید اعتبار و امنیت آن جمع می‌شود. با ذخیره سازی object، داده ها را می‌توان در قالب اصلی خود با مقیاس‌پذیری گسترده ذخیره کرد.

مزایا و معایب ذخیره سازی ابر

فضای ذخیره سازی ابری مزایای بسیاری دارد که در مقایسه با شبکه های ذخیره سازی سنتی (SAN) صرفه‌جویی در هزینه و راحتی بیشتر برای کاربران را امکان‌پذیر می‌کند.

مزایا

پرداخت بر اساس استفاده: با استفاده از سرویس ذخیره سازی ابری، مشتریان فقط برای  فضایی که استفاده می‌کنند پرداخت می‌کنند. و این هزینه‌ها اغلب کمتر از سیستم‌های داخلی هستند. از آنجاییکه پرداخت بر اساس استفاده است با کاهش مصرف هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

دسترسی جهانی: فضای ذخیره سازی ابری به طور معمول از هر سیستم، هر مکان و هر زمان در دسترس است. و لازم نیست کاربران نگران قابلیت سیستم عامل (OS) یا فرآیندهای پیچیده باشند.

راحتی در استفاده. دسترسی و استفاده از فضای ذخیره سازی ابری آسان است، بنابراین بدون نیاز به یادگیری برای اختصاص و پیکربندی منابع ذخیره سازی توسط تیم فناوری اطلاعات (فناوری اطلاعات) می باشند.

معایب

امنیت: امنیت داده مهمترین موضوعی است که شرکت‌ها را در استفاده از فضای ذخیره سازی ابری عمومی دچار نگرانی و تردی می‌کند. نگرانی این است که وقتی داده ها از شرکت خارج می‌شوند، دیگر هیچ کنترلی بر نحوه اداره و ذخیره اطلاعات ندارند.

دسترسی به داده: حفظ دسترسی به داده های ذخیره شده در فضای ابری نیز می‌تواند مسئله مهمی باشد و می‌تواند هزینه استفاده از فضای ذخیره سازی ابری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

تخریب عملکرد اگر برنامه های داخلی نیاز به دسترسی به داده های ذخیره شده در فضای ابری داشته باشند، ممکن است شرکت با مشکلات عملکردی روبرو شود. در این موارد، احتمالاً نیاز به انتقال سرورها و برنامه ها یا بازگرداندن اطلاعات لازم به داخل است.

هزینه ذخیره سازی ابری، اگر شرکتی به ظرفیت ذخیره سازی ابری زیادی احتیاج داشته باشد و داده های خود را مرتباً بین سیستم‌های داخلی و فضای ابری انتقال دهد، هزینه‌های ماهانه می‌تواند بالا رود.

نمونه‌هایی از ذخیره سازی ابر

رایج ترین کاربردهای ذخیره سازی ابری پشتیبان‌گیری از ابر، بازیابی فاجعه (DR) و بایگانی کردن داده هایی است که به ندرت به آنها دسترسی پیدا می‌کنید. تعداد بیشتری از شرکت‌ها از خدمات ذخیره سازی ابری برای DevOps به عنوان راهی برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کنند.

سازمان‌ها معمولا برنامه‌های اصلی را به ابر منتقل می‌کنند، به این دلیل که ارائه‌دهندگان خدمات عملکرد را بهبود بخشیده و امنیت را افزایش داده‌اند.

بازار ذخیره سازی مبتنی بر ابر زیر سلطه سرویس‌های وب آمازون، گوگل و مایکروسافت آزور قرار دارد، اما فروشندگان دیگری نیز مانند Dell EMC ، Hewlett Packard Enterprise ، Hitachi Data Systems، IBM و NetApp دراین فضا با محصولاتی برای شرکت‌ها و مشاغل کوچک  مشوغول فعالیت هستند. برخی از سرویس های ذخیره سازی فایل آنلاین، مانند Box و Dropbox، دارای خدمات ذخیره سازی ابری کسب و کار به مصرف کننده (B2C) و همچنین ارائه خدمات از کسب و کار به کسب و کار (B2B) هستند.

سازمان‌هایی که از ذخیره سازی ابری استفاده می‌کنند باید هم نکات مثبت و هم منفی استفاده از فناوری‌های ابری را بدانند.