چقدر با درایو SSD(solid-state-drive) آشنا هستید؟

برای دهه ها، مردم از مزایای درایوهای SSD  بی بهره بودند و اطلاعات در درجه اول بر روی هارد دیسک های مکانیکی ذخیره می شد. این درایوهای دیسک سخت سنتی (HDD) بیشتر بر اساس قطعات متحرک ساخته می شوند و برای خواندن / نوشتن و جمع آوری داده ها  هدها به عقب و جلو می رود. این امر HDD ها را به یکی از آسیب پذیرترین اجزای رایانه تبدیل می کند. اما در درایوهای SSD اینظور نیست در این مقاله با:

  • درایو ssd چیست؟
  • درایوهای ssd برای چه مواردی استفاده می شود؟
  • انواع مختلف SSD کدام است؟
  • بهترین عملکرد را از SSD خود دریافت کنید

SSD جدید کاملاً متفاوت عمل می کنند. آنها از یک تراشه حافظه ساده به نام حافظه فلش NAND استفاده می کنند که هیچ قسمت متحرک و زمان دسترسی نزدیک به لحظه ندارد. آزمایشات اولیه با فناوری مشابه SSD از دهه 1950 آغاز شد و تا دهه 1970 و 1980 از آنها در ابر رایانه های سطح بالا استفاده می شد.

با این حال، این فناوری بسیار گران بود و ظرفیت ذخیره سازی کم آن (2 مگابایت -20 مگابایت)  در مقایسه با قیمت های 5 رقمی مضحک ، بود. از فناوری SSD گاهاً در بخشهای نظامی و هوافضا استفاده می شد ، اما تا دهه 1990 در دستگاههای مصرفی استفاده نمی شد.

در اوایل دهه 1990 ، نوآوری های سخت افزاری باعث افت قیمت SSD شد. با این حال، طول عمر و اندازه هنوز یک مسئله بود: عمر یک SSD تقریباً 10 سال بود. تا اواخر دهه 2000 بود که SSD ها قابلیت اطمینان بیشتری پیدا می کردند و دهه ها استفاده مداوم را با سرعت دسترسی قابل قبول ارائه می دادند.

تراشه های حافظه موجود در SSD با حافظه دسترسی تصادفی (RAM) قابل مقایسه هستند. به جای یک صفحه مغناطیسی ، پرونده ها در شبکه ای از سلول های فلش NAND ذخیره می شوند. هر شبکه (بلوک نیز نامیده می شود) می تواند بین 256 کیلوبایت تا 4 مگابایت ذخیره کند. کنترل کننده یک SSD آدرس دقیق بلوک ها را دارد ، به طوری که وقتی رایانه شخصی شما پرونده ای را درخواست می کند ، تقریباً بلافاصله در دسترس قرار می گیرد. هیچ زمان انتظاری برای خواندن و نوشتن وجود ندارد. زمان دسترسی SSD در نانوثانیه اندازه گیری می شود. توجه داشته باشید که دوره درایوهای دیسک سخت سنتی گذشته است.

درایوهای ssd برای چه مواردی استفاده می شود؟

پذیرش SSD در مصارف با کارایی بالا و رایانه های شخصی علاقه مندان آغاز شد، جایی که زمان دسترسی بسیار کم درایوها و توان عملیاتی بالا هزینه بالاتر را توجیه می کرد. اما از آن زمان به یک گزینه پذیرفته شده – یا حتی گزینه پیش فرض – در لپ تاپ های رایج و رایانه های شخصی با هزینه پایین تبدیل شده اند.

SSD ها در زمینه های زیر مزایای خاصی دارند:

  • کسب وکارها: شرکت ها با حجم عظیمی از داده ها مانند (محیط های برنامه نویسی یا تجزیه و تحلیل داده ها) کار می کنند که به SSDها بستگی دارد زیرا زمان دسترسی و سرعت انتقال بسیار مهم است.
  • بازی: رایانه های بازی همیشه محدودیت های فن آوری رایانه ای کنونی را زیر سوال برده اند و تجهیزات نسبتاً گران را برای عملکرد بازی توجیه می کنند. این امر خصوصاً در مورد فضای ذخیره سازی بسیار صدق می کند ، زیرا بازی های پرفروش مدرن دائماً پرونده ها را بارگیری می کنند و می نویسند (به عنوان مثال بافت ، نقشه ، سطح ، شخصیت).
  • تحرک: SSD ها به توان کم نیاز دارند ، بنابراین به عمر باتری بهتر در لپ تاپ ها و تبلت ها کمک می کند. SSD ها همچنین در برابر ضربه مقاوم هستند که باعث کاهش احتمال از دست رفتن اطلاعات هنگام افتادن دستگاه های تلفن همراه می شود.
  • سرورها: سرورهای سازمانی برای سرویس دهی مناسب به رایانه های مشتری خود ، به SSD برای خواندن و نوشتن سریع نیاز دارند.

انواع مختلف SSD کدام است؟

هنگام خرید SSD ، با عبارات مختلفی مانند mSATA یا PCIe روبرو خواهید شد. بنابراین همه اینها به چه معناست؟

برای اتصال SSD به سیستم خود، باید آن را با استفاده از یک رابط خاص متصل کنید. رابط های مشترک عبارتند از:

  • SSD های PCIe و NVMe: PCI Express (PCIe) معمولاً برای اتصال کارتهای گرافیک ، کارتهای شبکه یا سایر وسایل جانبی با کارایی بالا استفاده می شود. این رابط به شما پهنای باند بالا و تأخیر کم را می دهد، SSD هایی که از این نوع اتصال استفاده می کنند براساس استاندارد Nonvolatile Memory Express (NVMe) هستند که خروجی ورودی بالاتری در هر ثانیه (IOPS) و تأخیر حتی کمتر از SATA (که در یک لحظه به آن خواهیم رسید) را ارائه می دهد.

NVMe دارای حداکثر 16 گیگابایت بر ثانیه توان خام است که به لطف چندین کانال موازی ، تا 4000 مگابایت در ثانیه کار می کند.

  • mSATA III ، SATA III و SSD های سنتی: Serial Advanced Technology Attachment (SATA) یک رابط قدیمی است که به طور خاص برای ذخیره سازی طراحی شده است ، با سرعت حداکثر 6 گیگابیت بر ثانیه یا حدود 600 مگابایت در ثانیه. SATA به تدریج توسط NVME کنار گذاشته می شود ، که به طور قابل توجهی سریعتر است. با این حال ، رایانه های شخصی یا لپ تاپ های قدیمی با درایو دیسک سخت همچنان از ارتقا SSD مبتنی بر SATA بهره مند می شوند. حافظه های SSD در انواع ظرفیت ذخیره سازی در دسترس هستند، از حدود 32 گیگابایت شروع می شوند و در فضای مصرفی تا 5 ترابایت دارند. (البته، ظرفیت برای ذخیره سازی درجه شرکت به طور قابل توجهی بالاتر است، با قیمت نسبتا بالاتر.) در دوره کوتاه مدت لپتاپ‌ها (اینها را بخاطر بسپارید؟ ارزان بودند اما کند و ضعیف بودند) ، سری معروف Asus Eee PC از 1 تا 4 گیگابایت حافظه SSD به عنوان حافظه ذخیره سازی استفاده می کردند که قسمت هایی از سیستم عامل برای دسترسی سریعتر از آن اجرا می شد .

از آن به بعد ، اولترابوک ها و سرانجام رایانه های رومیزی شروع به استفاده از اس اس دی کردند. اندازه های رایج امروز بین 250 گیگابایت تا 500 گیگابایت است که فضای زیادی برای نگهداری سیستم عامل ویندوز ، رایج ترین برنامه ها و بسیاری از پرونده های شخصی شما است.

بهترین عملکرد را از SSD خود دریافت کنید:

هر چقدر هم که پول خرج کنید، هارد دیسک با کمترین سرعت کندترین قسمت سیستم رایانه ای است. حتی SATA SSD با 600 مگابایت در مقایسه با سایر اجزای سخت افزاری که ممکن است توانایی انتقال 30-20 گیگابایت در ثانیه را داشته باشد کند است. در نتیجه ، یک NVMe SSD سریعتر احتمالاً بهترین سرمایه برای یک کامپیوتر جدید و یک نسخه عالی برای سرعت بخشیدن به رایانه شخصی یا Mac شما است.

برای نشان دادن تفاوت در سرعت، ما یک کامپیوتر بازی 6 ساله را با جایگزینی HDD آن با SATA SSD، ارتقا دادیم و یک سری آزمایشات را انجام دادیم.  نتایج حیرت انگیز است:

زمان بوت

قبل: 79 ثانیه

بعد:17 ثانیه

زمان بارگیری بازی (GTA V)

قبل: 133 ثانیه

بعد از: 25 ثانیه

اما حتی اس‌اس‌دی‌ها نیز به نگهداری نیاز دارندو اگر تجهیزات را داشته باشید ، ممکن است بهترین عملکرد را نیز از آن بگیرید!

اولین نکته عملکرد ما این است که هرگز از دیفرگمنتیشن های قدیمی برای SSD استفاده نکنید. این مورد اصلا مرود نیاز نیست و حتی می تواند مضر نیز باشد.

نکته دوم ما استفاده از TRIM برای اطمینان از عملکرد سریع SSD شماست. TRIM فرمانی است که به SSD شما می گوید کدام بلوک های داده را می توان پس از استفاده پاک کرد ، بنابراین عملکرد را بهبود می بخشد و طول عمر آن را افزایش می دهد. با استفاده از ابزار Defrag که در Avast Cleanup تعبیه شده است ، می توانید TRIM را به راحتی انجام دهید.